top of page
  • Yazarın fotoğrafıERİN

1 - YMIR

Güncelleme tarihi: 4 Şub 2022
Bir gün güneydeki sıcak ve aydınlık diyar Muspellheim'daki kıvılcımlar Nifleheim'ın karanlık soğuk buzlarını eritti. Eriyen damlalar sıcaklıkla birlikte Ginnungagap’ın uçurumundan aşağı düştü ve can buldu. Bu etkileşimle Muspellheim ve Nifleheimbir araya geldi ve bu güçten ilk dev olan Ymir şekillendi. Ymir hem kadın hem de erkek üreme organına sahipti. Ymir ‘in terinden de diğer devler oluştu.

Buz devinin kollarının altında, Bir kız ve erkek birlikte büyüdü; Bilge devin bir ayağı diğeriyle Altı başlı bir oğlun babası oldu.

İskandinav mitolojisinde Ymir, evrende doğan ilk devdir. Adı Çığlık Atan demektir.

Ymir doğduğunda ebeveynleri yoktu. Ymir ‘in yanında olan tek şey onu besleyen Audhumla’ydı. Audhumla erimiş buz damlaları tarafından yaratıldı.

Audhumla, Ymir’i beslemekten acıkmıştı artık yemek yemesi gerekiyordu. Ama yiyecek bir şey bulamadı. En sonunda dayanamayıp kayaların üzerindeki tuzları yalamaya başladı.Kayaların üzerindeki tuzları yaladıkça kayalar şekil almaya başladı ve ortaya ilk tanrı Buri çıktı. Daha sonra Borr doğdu. Borr, Bestla ile evlendi ve üç erkek çocukları oldu Odin, Vili, Ve.

Odin ve kardeşleri Ymir ’den çok rahatsızdı çünkü sürekli yeni devler meydana getiriyorlardı. Böylece Odin ve kardeşlerinden daha üstün oluyordu. Tek çözüm Ymiri öldürmekti, bunun için Ymir ‘in uyumasını beklediler. Odin ve kardeşleri, Ymiri öldürdükten sonra yere çok şiddetli bir şekilde kan fışkırdı. Kan selinin içerisinde devler ölmüştü sadece 2 dev kurtulabilmişti. Bergelmir ve eşi.

3 kardeş Ymir ‘in beynini kaldırıp yukarıya fırlattılar. O sırada bulutlar oluştu. Kafatası ile gökyüzü oldu. Odin ve kardeşleri Muspellheim’dan birkaç kıvılcım topladırlar. Bu kıvılcımları da kafatasına fırlattılar. Ortaya çıkan ışıltılara yıldız adını verdiler

Devleri uzak tutmak için Odin, Vili, Ve Ymir’in kirpiklerinden dünyanın ortasının etrafına bir sur ördü. Bu surun içinde kalan yere Midgard adını verdiler.

Kanından okyanuslar, nehirler ve göller meydana geldi. Etinden toprak oluştu. Kemikleri dağları yarattı. Dişleri kayalara dönüştü. Saçı çayırları ve ağaçları yeşertti. Kirpikleri Midgard‘ı çevreleyen çitlere dönüştü.

Idavoll ovalarına Asgard’ı inşa ettiler. Burada tanrılar yaşayacaktı. Asgard’ın uzağındaki bir yere Jotunheim adını verdiler. Burada devlerin yaşamasına izin verdiler.

Ymir ‘in çürüyen kalıntılarını yiyen solucanlar cücelere dönüştü. O sırada kardeşler gökyüzünün düşeceğinden çok korkuyordu. Cücelerin dördüne dünyanın dört bir yanına gidip gökyüzünü tutmalarını söylediler. Gökyüzünün kuzeyini tutan cüce Nordi, güneyi tutan Sundri, batıyı tutan Vestri, doğuyu tutan Austri adını verdiler.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

41 - FREYA

40 - FREYR

39 - MAGNI

Yazı: Blog2 Post
bottom of page