top of page
  • Yazarın fotoğrafıERİN

18 - ODIN

Güncelleme tarihi: 4 Şub 2022ODİN AKLIMI BAŞIMDAN ALIYOR.


Odin İskandinav mitolojisinin Allfather (Herkesin babası) Tanrısı olarak bilinir. Asgard’ın bilge hükümdarı, valkyrielerin ve ölülerin efendisi , tek gözlü bir gezgin. Ölümün efendisi, darağacı tanrısı.

Asgard'daki salonu Valaskjalf'da (Katledilmişlerin Korunağı) tahtı Hlidskjalf bulunur. Bu tahttan dokuz diyarda (Asgard, Vanaheim, Midgard, Jotunhiem, Nidavellir, Svartalfheim, Niflheim, Alfheim, Muspelheim) olan tüm olayları gözler. Ayrıca yeryüzüne ve gökyüzüne hâkimdir, gerektiğinde kartala dönüşebilir.

Odin'in sadece güneş gibi parlayan tek bir gözü vardır. Diğer gözünü Bilgelik Kuyusundan su içebilmek için feda etmiş ve sonsuz bilgi elde etmiştir. Dahası, bilgi rünleri ve kudrete ulaşmak için kendini, kendine kurban etti. Dünya ağacı Yggdrasil'e kendini astı. Dokuz gece boyunca orada kaldı. Böğrü (koltuk altı ile kalça arasında kalan kaburgalar altındaki gövde bölümü) bir mızrakla deşildi ve ölümcül bir şekilde yaralandı. Dokuz gün dokuz gece boyunca hiçbir şey yemedi ve içmedi. Üşümüş acı içindeyken, tam ölmek üzereyken fedakarlığı karanlık meyvesini verdi. Aşağıda rünleri gördü. Odin onları tanıdı, ne olduklarını kudretlerinden anladı. İşte o sırada ip koptu çığlıklar içinde ağaçtan düştü. Odin artık büyü nedir biliyordu. Tüm dünya avucunun içindeydi.

Habercileri Valkyrie’ler ölü savaşçıların ruhlarını Valhalla’ya taşırlar. İskandinav mitolojisi bağlamında bakıldığında Odin, bugün çoğu insanın hayal ettiğinden oldukça farklıdır. O, çelişkilerin tanrısı, dünyanın yaratıcısı ve yaşamı mümkün kılandır. Odin, eski Germen halkının en çok saygı duyulan ve tapılan tanrılarından biriydi. Odin 170’ten fazla isimle bilinir. Bunlara çeşitli takma adlar ve açıklayıcı terimler dahildir. Genel olarak, Odin için kullanılan çok sayıda isim onu ​​en çok bilinen isimlere sahip tek Germen tanrısı yapar. Bunlardan bazıları Woden, Wuodan, Wuotan ve Allfather'dır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

41 - FREYA

40 - FREYR

39 - MAGNI

Yazı: Blog2 Post
bottom of page